Banner - Słońce a Twoja skóra

Słońce a Twoja skóra

Banner - Słońce a Twoja skóra

Słońce a Twoja skóra

Banner - Słońce a Twoja skóra

Słońce a Twoja skóra

Dla wielu osób słoneczny dzień jest prawdziwym świętem! Słońce pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Sprzyja wytwarzaniu witaminy D, niezbędnej dla rozwoju kości. Pomimo wielu zalet, przebywanie na słońcu stwarza również pewne zagrożenia dla zdrowia skóry.

Niebezpieczeństwa związane z działaniem promieni słonecznych

Oparzenia słoneczne

Kiedy skóra przez zbyt długi czas narażona jest na działanie promieni słonecznych, staje się zaczerwieniona i bolesna. Powstają oparzenia słoneczne, spowodowane niekorzystnym wpływem intensywnego promieniowania ultrafioletowego (UV). Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oparzenia słoneczne to stan ostrego zapalenia skóry (fachowo zwanego dermatitis solaris), spowodowanego przez oparzenia pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia.

Rozszerzenie naczyń krwionośnych prowadzi do zwiększenia przepływu krwi w obszarach, które doznały oparzenia i powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:

  • uczucie pieczenia
  • swędzenie
  • obrzęk
  • zaczerwienienie
  • powstawanie pęcherzy.

 

Jak odpowiedzialnie korzystać ze słońca

Kontroluj czas spędzony na słońcu

Unikaj przebywania na słońcu między 10:00 a 15:00, gdy promienie UV są najsilniejsze. Noś lekką odzież, która zapewnia ochronę przed promieniami słonecznymi, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Małych dzieci nie wolno narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (powinny pozostawać w cieniu).

Wybierz odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną

Ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV zapewnia szeroka gama produktów z filtrami przeciwsłonecznymi. Wybierając krem, weź pod uwagę naturalny odcień swojej skóry: im jaśniejszą masz karnację, tym wyższego współczynnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF) potrzebujesz. Skórę dzieci należy chronić preparatami o najwyższym wskaźniku SPF.

Nakładaj krem z filtrem zgodnie z zaleceniami

Nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym 15-30 minut przed ekspozycją na słońce i/lub zawsze, gdy jest to konieczne. Czynność powtarzaj przynajmniej co dwie godziny, zwłaszcza po kąpieli, ćwiczeniach, wycieraniu ciała ręcznikiem, kiedy się pocisz lub w przypadku długotrwałego przebywania na słońcu. Pamiętaj, że skórę należy chronić nie tylko w gorące i słoneczne dni! Jesteś narażony na oparzenia słoneczne nawet w warunkach dużego zachmurzenia, zimą oraz przebywając na śniegu (filtry przeciwsłoneczne obowiązkowo stosuj podczas jazdy na nartach!).

Słońce a skóra

Słońce a skóra

Słońce ma korzystny wpływ na skórę, ale może też powodować jej podrażnienie. Dowiedz się więcej na temat zagrożeń i środków zapobiegawczych.

JAK LECZYĆ OPARZENIA SŁONECZNE

Chroń siebie i swoją rodzinę przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego, stosując wszelkie dostępne środki. Kiedy narazimy skórę na przedłużone działanie promieni słonecznych, nasz organizm może działać w samoobronie, wytwarzając histaminę, która wywołuje reakcje skóry, np. swędzenie. Stosowane miejscowo leki przeciwhistaminowe mogą zminimalizować działanie histaminy, przynosząc ulgę w przypadku swędzenia wywołanego oparzeniami słonecznymi.

Polecamy także następujące artykuły:

Ukąszenia komarów i innych owadów

Ukąszenia i użądlenia owadów

Nie sposób siedzieć w domu, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie. Dowiedz się, jak nie pozwolić komarom i innym owadom zepsuć Ci dnia spędzonego na łonie natury.

Dowiedz się więcej

 

Alergie skórne

Co wywołuje alergie skórne?

Skóra jest zaporą, która chroni organizm przed działaniem szkodliwych czynników. Każdego dnia wchodzi ona w kontakt z substancjami obcymi, tj. alergenami, zanieczyszczeniami i substancjami drażniącymi, które zmuszają ją do samoobrony.

Dowiedz się więcej

 

Ukąszenia komarów i innych owadów

Komary i ukąszenia komarów

Komary należą do najbardziej dokuczliwych kąsających owadów. Rzadko zauważamy samo ukąszenie, ale jego konsekwencje (swędzenie i podrażnienie skóry) są bardzo uciążliwe.

Dowiedz się więcej