Zima i typowe dla niej warunki pogodowe sprzyjają podrażnieniu i swędzeniu skóry, a nawet egzemie. Dowiedz się, z czym związane są te symptomy.
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że nasza skóra wymaga szczególnej uwagi latem, kiedy należy chronić ją przez szkodliwym działaniem słońca i wysokich temperatur. Warto pamiętać, że zimowe warunki pogodowe, takie jak chłodny wiatr, mróz i suche powietrze w pomieszczeniach (efekt centralnego ogrzewania i innych systemów grzewczych), również niekorzystnie wpływają na skórę, powodując suchość, świąd, wysypki i zapalenia. Jakie czynniki wywołują problemy skórne zimą i jak się z nimi uporać?
Zimą skóra jest narażona na działanie suchego powietrza częściej niż w pozostałych miesiącach roku – w konsekwencji, naskórek łatwiej traci wilgoć i jest bardziej narażony na wysuszenie, zarówno gdy przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Na zewnątrz odpowiadają za to zimne wiatry i niski poziom wilgotności. W domu na naszą skórę oddziałuje wysuszone przez centralne ogrzewania powietrze, a także zażywanie gorących kąpieli i pryszniców, którymi rozgrzewamy ciało, jednocześnie pozbawiając skórę potrzebnej jej wilgoci. Sucha skóra gorzej radzi sobie z wpływem niekorzystnych warunków i jest mniej odporna na ataki ze strony bakterii i alergenów.
Ciepłe ubrania, które nosimy w okresie zimowym mogą czynić naszą skórę bardziej podatną na dermatozy, które są formą zapalenia skóry i przejawiają się obrzękiem, zaczerwienieniem i świądem. Wełniane swetry z grubej włóczki wywołują u niektórych osób podrażnienia, a nawet ostrą reakcję alergiczną w postaci kontaktowego zapalenia skóry. Naszą zimową garderobę z reguły stanowią ubrania bardziej dopasowane niż te noszone latem. Skóra jest przez to bardziej narażona na kontakt z czynnikami, które mogą powodować podrażnienia, takimi jak pot, włókna syntetyczne (np. lateks), barwniki chemiczne w ubraniach, a nawet guma.
Jak dbać o skórę zimą
Na szczęście, możesz zminimalizować szkodliwy wpływ zimy na skórę. Po pierwsze, przebywając na wolnym powietrzu chroń ją nosząc rękawiczki, szaliki i czapki, a także stosując kremy z filtrem UV. W domu i pracy stosuj nawilżacze powietrza. Unikaj długich, gorących kąpieli i pryszniców, ponieważ wysuszają one skórę. Zaleca się prysznice lub kąpiele w letniej wodzie oraz stosowanie łagodnych środków higieny osobistej. Wybieraj wygodne ubrania z tkanin umożliwiających skórze oddychanie, unikając tych, które nadmierne ocierają się i drażnią skórę. Wreszcie, warto zaopatrzyć się w dobry krem i balsam nawilżający i regularnie je stosować, zwłaszcza tuż po kąpieli.
Czy wiesz, że…?
Aby zminimalizować szkodliwy wpływ zimy na skórę, pamiętaj o noszeniu rękawiczek, szalika oraz czapki, a także unikaj brania długich, gorących kąpieli i pryszniców.
Polecamy także następujące artykuły:
Zdrowie skóry
Stan skóry to odzwierciedlenie naszego ogólnego stanu zdrowia
Może znasz powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy – skóra natomiast, odzwierciedla ogólny stan naszego zdrowia.
Podrażnienia skóry
Przyczyny swędzenia skóry
Swędzenie skóry jest irytujące, ale podobnie jak ból, może być sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Warto sprawdzić, czym spowodowane jest swędzenie.
Zdrowie skóry
Łagodzenie wpływu stresu na skórę
Stres może wywoływać negatywne reakcje skóry. Dowiedz się, w jaki sposób stres może wpływać na skórę i jak zminimalizować jego efekty.