Swędzące, wypukłe zmiany skórne powodowane ukąszeniami i użądleniami owadów mogą być bardzo irytujące. Są one odpowiedzią naszego organizmu na działanie substancji chemicznych wstrzykniętych przez owada.
Ukąszenia
Niektóre owady, takie jak komary, meszki, pchły, pluskwy żywią się krwią. Kiedy kąsają, wstrzykują w ciało ofiary trochę śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Ciało człowieka reaguje wytwarzając histaminę i inne substancje chemiczne, które mogą powodować takie objawy jak miejscowe swędzenie i podrażnienie skóry.
Ukąszenia komarów i meszek mogą powodować swędzenie i obrzęk – w takim przypadku należy schłodzić powierzchnię skóry i zastosować lek przeciwhistaminowy, który złagodzi swędzenie i podrażnienie.
Użądlenia
Niektóre owady, takie jak pszczoły, osy i szerszenie, żądlą w samoobronie, wstrzykując niewielką ilość jadu. Jad ten często wywołuje reakcje alergiczne skóry, a użądlenia mogą być bardzo bolesne.
Pszczoła miodna ma kolczaste żądło, które pozostaje w skórze po użądleniu. Przed zastosowaniem leku łagodzącego koniecznie usuń ostrożnie żądło. Jeśli w skórze nadal tkwi woreczek jadowy, nie używaj do tego celu pęsety ani paznokcia, ale delikatnie zeskrob żądło ze skóry, np. krawędzią karty bankowej, aby uniknąć przedostania się do rany większej ilości jadu.
Użądlenia pszczół są bolesne, ale jeśli nie jesteś uczulony na ich jad, raczej nie wywołają poważnych konsekwencji dla zdrowia: z reguły wystarczy w takich sytuacjach zażyć lek przeciwhistaminowy. Pamiętaj, że przed użyciem każdego leku należy zapoznać się z treścią ulotki.
Osy nie zostawiają w ciele człowieka żądła, więc wystarczy schłodzić użądlone miejsce i zastosować lek przeciwhistaminowy. Zapobiegnie on wytworzeniu przez organizm histaminy, która powoduje swędzenie.
Niezależnie od rodzaju ukąszenia lub użądlenia, staraj się nie drapać swędzącej skóry, ponieważ może to spowodować zwiększenie ilości wydzielanej substancji, a przez to bardziej dotkliwe swędzenie i obrzęk. Jeśli użądlenie lub ukąszenie jest niepokojące, warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Kąsając lub żądląc, owady wstrzykują w skórę człowieka substancje chemiczne.
Komary pozostawiają odrobinę śliny, natomiast pszczoły i osy żądląc w swojej obronie wstrzykują niewielką ilość jadu.
Polecamy także następujące artykuły:
Alergie skórne
Jak łagodzić objawy alergii skórnych?
Reakcja alergiczna ma miejsce w przypadku nadwrażliwości organizmu na konkretną substancję lub alergen. Alergeny działają jak antygeny, na które układ odpornościowy reaguje wytwarzaniem przeciwciał. Połączenie antygenu i przeciwciał wywołuje objawy reakcji alergicznej.
Ukąszenia komarów i innych owadów
Co się dzieje w skórze po ukąszeniu komara?
Wytwarzana po ugryzieniu przez komara histamina powoduje zmiany skórne związane z gojeniem się ran, podrażnieniem lub reakcją alergiczną.
Podrażnienia skóry
Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?
Stan zapalny często towarzyszy gojeniu i regeneracji uszkodzonych tkanek. Wysypka i swędzenie to przejawy procesu regeneracji skóry i odbudowy naturalnej bariery chroniącej organizm przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.