Może znasz powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy – skóra natomiast odzwierciedla ogólny stan naszego zdrowia.
Skóra pełni ważną rolę w regulacji temperatury oraz ochronie organizmu przed zakażeniami, słońcem i uszkodzeniami fizycznymi. Sucha skóra nie jest w stanie właściwie pełnić swoich funkcji.
Dieta a zdrowie skóry
Skóra składa się z milionów komórek i jest największym organem organizmu. Jeśli nie nawadniamy jej wystarczająco lub nie dbamy o pełnowartościową dietę, zawierającą odpowiednią ilość witamin, minerałów i innych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe, skóra staje się sucha i łuszczy się lub pojawia się na niej wysypka. Witaminy A, C, E, B2 i B3 są szczególnie ważne dla zdrowia skóry. Źródłem tych substancji są różne produkty spożywcze, zatem zróżnicowana i pełnowartościowa dieta jest niezbędna, by skóra była zdrowa i mogła należycie pełnić swoje funkcje.
Nawilżanie skóry
Około 60% masy naszego ciała stanowi woda, dlatego z punktu widzenia funkcji komórkowych i funkcjonowania całego organizmu niezwykle istotne dla zachowania równowagi jest uzupełnianie wody wydalanej z organizmu i przez niego wydzielanej. Zaleca się picie takiej ilości wody, by mocz zawsze miał jasny kolor: dla przeciętnej osoby oznacza to 1,5 - 2,0 litra na dobę.
Odwodniona skóra jest szorstka w dotyku i brakuje jej elastyczności typowej dla nawilżonej, zdrowej skóry. Sucha skóra nie jest także w stanie pełnić swoich funkcji ochronnych, czyli bronić organizmu przed wniknięciem alergenów i czynników drażniących, przez co jest bardziej narażona na powstawanie stanów zapalnych, świąd i podrażnienia.
Skóra jest dynamicznym narządem
Skóra jest dynamicznym narządem, który nieustannie się regeneruje w cyklu trwającym około 28 dni. Zmiany skórne związane z problemami zdrowotnymi mogą się więc uwidocznić dopiero po upływie tego czasu. Warto poświęcić trochę czasu na regularne sprawdzanie stanu swojej skóry.
Gdy skóra jest odwodniona, nie jest w stanie skutecznie się bronić.
Suchość skóry osłabia jej właściwości ochronne przed alergenami i czynnikami drażniącymi. Jest wtedy także bardziej narażona na swędzenie i ból.
Polecamy także następujące artykuły:
Alergie skórne
Jak łagodzić objawy alergii skórnych?
Reakcja alergiczna ma miejsce w przypadku nadwrażliwości organizmu na konkretną substancję lub alergen. Alergeny działają jak antygeny, na które układ odpornościowy reaguje wytwarzaniem przeciwciał. Połączenie antygenu i przeciwciał wywołuje objawy reakcji alergicznej.
Ukąszenia komarów i innych owadów
Jak postępować w przypadku ukąszeń i użądleń owadów?
Swędzące, wypukłe zmiany skórne powodowane ukąszeniami i użądleniami owadów mogą być bardzo uciążliwe. Są jednak odpowiedzią naszego organizmu na działanie substancji chemicznych wstrzykniętych przez owada.
Ukąszenia komarów i innych owadów
Co się dzieje w skórze po ukąszeniu komara?
Wytwarzana po ugryzieniu przez komara histamina powoduje zmiany skórne związane z gojeniem się ran, podrażnieniem lub reakcją alergiczną.