Banner - Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Banner - Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Banner - Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Poznaj zagrożenia związane z działaniem promieniowania UV i dowiedz się, jak chronić przed nimi skórę.

Zwykle kojarzymy oparzenia słoneczne z wakacjami, opalaniem się przy basenie lub na piaszczystej plaży. Chociaż prawdą jest, że przedłużona ekspozycja na działanie promieni słonecznych uszkadza skórę, w rzeczywistości należy chronić się przede wszystkim przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV), które jest prawdziwą przyczyną oparzeń słonecznych.

Być może zaskoczy Cię ta informacja, ale jesteśmy narażeni na działanie promieni UV nie tylko podczas słonecznych dni spędzanych na plaży lub przy basenie. W warunkach częściowego zachmurzenia promienie UV również mogą być dość intensywne, ponieważ odbijają się od chmur. Są w stanie przenikać nawet przez ich gęstą warstwę i szkodzić naszej skórze. Co więcej, chociaż unikamy bezpośredniego światła słonecznego, takie powierzchnie jak woda, beton, piasek i śnieg odbijają promienie UV, kierując je na naszą skórę. Narciarze i wszyscy, którzy spędzają wakacje w górach, powinni zdawać sobie sprawę, że im większa wysokość, tym bardziej narażeni jesteśmy na oparzenia skóry. Należy wystrzegać się również solarium, ponieważ emitowane w nich promienie UV mogą być równie niebezpieczne dla skóry, co dzień spędzony na słońcu.

Planując spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zadbaj przede wszystkim o odpowiednie ubranie, które jest pierwszą linią obrony przez promieniowaniem UV. Zgodnie z podstawową zasadą, należy przykryć jak największą powierzchnię skóry lekką odzieżą wykonaną z ciasno tkanego materiału. Zapewnisz sobie w ten sposób zarazem komfort, jak i ochronę skóry. Wybierając koszulę lub bluzkę, należy pamiętać, że dekolt i tył szyi również narażone są na działanie promieni słonecznych. Nie zapomnij o kapeluszu z szerokim rondem lub czapce z daszkiem, ani o okularach przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV!

Stosowanie kremu z filtrem odpowiednim do Twojego typu skóry jest warunkiem koniecznym ochrony skóry przed promieniami UV. Latem zaopatrz się w odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną na długo przed wystawieniem skóry na działanie słońca, dzięki czemu oparzenia nie uprzykrzą Ci pierwszych dni wakacji. Nałóż krem do opalania 15-30 minut przed wyjściem z domu, a następnie stosuj go regularnie w ciągu dnia, szczególnie po kąpieli. Nie zapomnij o miejscach, które często pomijamy, takich jak uszy, linia włosów, stopy i tył kolan.

Jeżeli chcesz w pełni korzystać z lata, pozwól swojej skórze stopniowo przyzwyczajać się do promieni słonecznych, zwłaszcza po długiej, zimnej i ciemnej zimie. Spędzaj mniej czasu w słońcu na początku lata, gdy promienie UV są najsilniejsze, i stopniowo przedłużaj czas ekspozycji. Jeżeli przyjmujesz leki, zapytaj farmaceutę lub lekarza, czy nie powodują one nadwrażliwości skóry w kontakcie ze słońcem. W razie jakichkolwiek wątpliwości, lepiej zostań w cieniu.

Jesteśmy narażeni na działanie promieni UV nie tylko podczas słonecznych dni. 

Czy wiesz, że…?

Jesteśmy narażeni na działanie promieni UV nie tylko podczas słonecznych dni. Promienie UV szkodzą naszej skórze również wtedy, kiedy pogoda jest pochmurna, ponieważ są w stanie przenikać nawet przez gęstą warstwę chmur.

Polecamy także następujące artykuły:

Słońce a skóra

Słońce a Twoja skóra



Dla wielu osób słoneczny dzień jest prawdziwym świętem! Słońce pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Sprzyja wytwarzaniu witaminy D, niezbędnej dla rozwoju kości. Pomimo wielu zalet, przebywanie na słońcu stwarza również pewne zagrożenia dla zdrowia skóry.

Dowiedz się więcej

 

Alergie skórne

Jak łagodzić objawy alergii skórnych?



Reakcja alergiczna ma miejsce w przypadku nadwrażliwości organizmu na konkretną substancję lub alergen. Alergeny działają jak antygeny, na które układ odpornościowy reaguje wytwarzaniem przeciwciał. Połączenie antygenu i przeciwciał wywołuje objawy reakcji alergicznej.

Dowiedz się więcej

 

Zdrowie skóry

Stan skóry to odzwierciedlenie naszego ogólnego stanu zdrowia



Może znasz powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy – skóra natomiast, odzwierciedla ogólny stan naszego zdrowia.

Dowiedz się więcej