Komary należą do najbardziej dokuczliwych kąsających owadów. Rzadko zauważamy samo ukąszenie, ale jego konsekwencje (swędzenie i podrażnienie skóry) są bardzo uciążliwe.
Dlaczego komary kąsają?
Komary kąsają, ponieważ potrzebują białka znajdującego się w ludzkiej krwi do produkcji jaj. Przebijają skórę ssawką, po czym żywią się wysysaną krwią. Ofiara nie traci w ten sposób dużo krwi, ale ślina komara może powodować podrażnienie skóry, a przez to swędzenie i dyskomfort.
Co przyciąga komary do ludzi?
Główne przyczyny, dla których ciało człowieka przyciąga komary:
- Dwutlenek węgla: Komary przyciąga wydychany przez nas dwutlenek węgla, który owady te wyczuwają nawet z odległości 50 metrów.
- Ciepło i zapach ciała: Komary są wrażliwe na ciepło i dlatego naturalnie przyciągają je osoby o wyższej temperaturze ciała. Komary reagują także na zapach ciała i potu.
- Grupa krwi 0: Osoby o grupie krwi 0 są bardziej atrakcyjne dla komarów. Badania wykazały, że dwukrotnie częściej padają ich ofiarą niż osoby o grupie krwi B, a osoby o grupie A są atakowane przez nie najrzadziej.
Ukąszenia komarów – groźne czy nie?
Po ukąszeniu przez komara, układ odpornościowy człowieka reaguje na komarzą ślinę, traktując ją jako zagrożenie. Działając w samoobronie, organizm uwalniania histaminę, która powoduje podrażnienia skóry lub stan zapalny, które często objawiają się wysypką. Ukąszone miejsce zwykle swędzi przez kilka dni, po czym rana znika w sposób naturalny.
Komary i ukąszenia komarów
Ukąszenia komarów powodują dyskomfort. Dlaczego komary kąsają? Jakie procesy zachodzą w skórze na skutek ukąszenia przez komara? Dlaczego reagujemy na ukąszenie chęcią drapania?
Ukąszenia komarów i odruch drapania
Możliwość wystąpienia zakażenia lub stanu zapalnego skóry wzrasta, kiedy drapiemy swędzący obszar skóry, ponieważ ułatwiamy w ten sposób bakteriom dostęp do rany. Drapanie i stan zapalny skóry mogą prowadzić do powstawania bąbli, czyli niewielkich obrzęków, które zwykle swędzą lub wywołują uczucie pieczenia. Dzieciom szczególnie trudno oprzeć się pokusie drapania swędzącej skóry, ale należy zadbać, by tego nie robiły. Leki przeciwhistaminowe, szczególnie do miejscowej aplikacji, stosowane zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza lub farmaceuty, mogą przynieść ulgę w takich sytuacjach, znacznie łagodząc swędzenie skóry.
Polecamy także następujące artykuły:
Ukąszenia komarów i innych owadów
Ukąszenia i użądlenia owadów
Nie sposób siedzieć w domu, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie. Dowiedz się, jak nie pozwolić komarom i innym owadom zepsuć Ci dnia spędzonego na łonie natury.
Podrażnienia skóry
Przyczyny swędzenia skóry
Swędzenie skóry jest irytujące, ale podobnie jak ból, może być sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Warto sprawdzić, czym spowodowane jest swędzenie.
Słońce a skóra
Słońce a Twoja skóra
Dla wielu osób słoneczny dzień jest prawdziwym świętem! Słońce pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Sprzyja wytwarzaniu witaminy D, niezbędnej dla rozwoju kości. Pomimo wielu zalet, przebywanie na słońcu stwarza również pewne zagrożenia dla zdrowia skóry.