Banner - Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?

Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?

Banner - Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?

Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?

Banner - Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?

Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?

Stan zapalny często towarzyszy gojeniu i regeneracji uszkodzonych tkanek. Wysypka i swędzenie to przejawy procesu regeneracji skóry i odbudowy naturalnej bariery chroniącej organizm przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.

Świąd i wysypka

Swędzenie może być bardzo irytujące, a chęci drapania czasem trudno się oprzeć; warto jednak pamiętać, że świąd czasami wskazuje na obecność czynnika drażniącego.

W zależności od przyczyny i obszaru swędzenia, na powierzchni skóry mogą się uwidocznić zmiany, takie jak wysypka lub zaczerwienienie z obrzękiem – jednak towarzyszą im także mikroskopijne zmiany, których nie sposób dostrzec gołym okiem. Jeśli swędzenie lub wysypka są uciążliwe, a stan skóry pogarsza się, warto zwrócić się do lekarza.

Skóra człowieka składa się z milionów komórek. Razem tworzą one barierę ochronną pomiędzy organizmem a otoczeniem. Reakcją organizmu na uszkodzenia skóry jest uruchomienie procesu gojenia, który ma pozwolić skórze skutecznie pełnić swoją funkcję ochronną. Jej uszkodzenia wywołują proces zwany stanem zapalnym.

Stan zapalny skóry

Jak przebiega ten proces? Gdy tkanki ulegają uszkodzeniu z krążących komórek tucznych, będących elementem układu immunologicznego, uwalniane są substancje chemiczne, takie jak histamina. Substancje te powodują miejscowe rozszerzanie naczyń krwionośnych, zwiększając ukrwienie danego obszaru, a przez to dopływ większej ilości substancji odżywczych, tlenu i innych substancji, sprzyjających procesowi gojenia.

Rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje, że do otaczających tkanek przedostają się płyny, powodując obrzęk. Jednocześnie uwalniane substancje mogą pobudzać receptory czucia, co powoduje, że wrażenie swędzenia dodatkowo się nasila. Na skórze pojawia się zaczerwienienie, ból, świąd lub swędząca wysypka.

W przypadku wystąpienia świądu i zapalenia skóry należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Uszkodzenie skóry wywołuje naturalny proces zwany stanem zapalnym.

Uszkodzenie skóry wywołuje naturalny proces zwany stanem zapalnym.

Stan zapalny, któremu może towarzyszyć wysypka lub swędzenie, sprzyja gojeniu i naprawie uszkodzonych tkanek.

Polecamy także następujące artykuły:

Alergie skórne

Jak łagodzić objawy alergii skórnych?



Reakcja alergiczna ma miejsce w przypadku nadwrażliwości organizmu na konkretną substancję lub alergen. Alergeny działają jak antygeny, na które układ odpornościowy reaguje wytwarzaniem przeciwciał. Połączenie antygenu i przeciwciał wywołuje objawy reakcji alergicznej.

Dowiedz się więcej

 

Ukąszenia komarów i innych owadów

Jak postępować w przypadku ukąszeń i użądleń owadów?



Swędzące, wypukłe zmiany skórne powodowane ukąszeniami i użądleniami owadów mogą być bardzo uciążliwe. Są jednak odpowiedzią naszego organizmu na działanie substancji chemicznych wstrzykniętych przez owada.

Dowiedz się więcej

 

 

Ukąszenia komarów i innych owadów

Co się dzieje w skórze po ukąszeniu komara?



Wytwarzana po ugryzieniu przez komara histamina powoduje zmiany skórne związane z gojeniem się ran, podrażnieniem lub reakcją alergiczną.

Dowiedz się więcej