Skóra dziecka jest cieńsza, a przez to w naturalny sposób bardziej narażona na działanie alergenów, niż skóra dorosłych. Dowiedz się, jak zidentyfikować przyczyny alergii u dziecka.
Jak wiadomo, organizm dziecka jest mniej odporny na zarazki niż organizm dorosłego. Nie każdy jednak wie, że dziecięca skóra jest także cieńsza, przez co zapewnia mniej skuteczną ochronę przed bakteriami, alergenami i drażniącymi substancjami chemicznymi. Im młodsze dziecko, tym bardziej skład chemiczny jego skóry różni się od składu skóry dorosłego, co czyni dzieci, zwłaszcza te w wieku do 4 lat, bardziej podatnymi na alergie skórne. Świadomość tego, co może wywołać uczulenie, pomoże Ci zapewnić dziecku większy komfort i chronić je przed przykrymi objawami alergii.
Najczęstsze przyczyny alergii skórnych u dzieci
Ochrona dzieci przed alergiami skórnymi jest trudnym zadaniem. Dzieci są narażone na wpływ czynników drażniących niemal wszędzie, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Przebywając na świeżym powietrzu dzieci są narażone na negatywny wpływ takich czynników jak pyłki roślin i drzew, ukąszenia owadów, promieniowanie słoneczne, wiatr, a nawet spaliny. U niektórych dzieci reakcję alergiczną wywołuje kontakt z sierścią psów lub kotów, a także część produktów spożywczych, takich jak orzechy, jaja i produkty mleczne.
Substancje drażniące czyhają na dzieci nie tylko na zewnątrz: wiele znajduje się w domu. Nieważne, jak bardzo starasz się utrzymać dom w czystości i dbasz o higienę dziecka: niektóre produkty, które stosujesz w tym celu mogą powodować wysypkę i podrażnienia. Produkty codziennego użytku, takie jak mydła, szampony, dezodoranty, balsamy, kremy, płyny zmiękczające do tkanin, proszki do prania i odświeżacze powietrza, zawierają potencjalnie drażniące substancje, które mogą wywoływać niepożądane reakcje w kontakcie z wrażliwą skórą. Jeśli zaobserwujesz u dziecka reakcję skórną na coś, z czym miało kontakt w domu, uważnie przeczytaj etykiety powyższych produktów i sprawdź ich skład pod kątem substancji zapachowych i barwników. Możesz spróbować zastąpić je innymi środkami, zawierającymi mniej wspomnianych substancji. Inną przyczyną alergii skórnych mogą być roztocza, które w domu – nawet tym najczystszym – znajdują się praktycznie wszędzie. Na rynku dostępne są produkty, które pomogą Ci w walce z roztoczami, chociaż całkowite wyeliminowanie tych mikroskopijnych stworzeń jest prawie niemożliwe.
Czy wiesz, że…?
Nawet jeśli utrzymujesz swoje mieszkanie w czystości, w Twoim domu nadal mogą znaleźć się produkty drażniące skórę dziecka. Artykuły codziennego użytku, takie jak mydło czy szampon, mogą zawierać składniki wywołujące podrażnienia skórne.
Objawy alergii skórnych u dzieci
Objawy alergii skórnych mogą powodować u dzieci ogromny dyskomfort. Uporczywe drapanie swędzących miejsc jest niebezpieczne, ponieważ może powodować dalsze rozprzestrzenianie się substancji drażniącej, uszkodzenia skóry, lub prowadzić do infekcji.
Aby zidentyfikować przyczynę alergii u dziecka, warto prowadzić dzienniczek i zapisywać w nim substancje, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie reakcji alergicznych. Należy uwzględniać w nim wszystkie substancje drażniące, a następnie skonsultować zgromadzone informacje z dermatologiem. Jeśli bezpośredniej przyczyny alergii nie udaje się łatwo zidentyfikować, dziecko należy poddać testom na alergię. Istnieje kilka rodzajów takich testów: punktowe testy skórne, testy płatkowe, testy prowokacyjne oraz badania krwi. Niektóre przyczyny alergii skóry mogą okazać się nie lada zagadką, ale jeśli wiesz, które substancje podrażniają skórę Twojego dziecka, zaoszczędzisz jemu i sobie sporo frustracji i stresu.
Polecamy także następujące artykuły:
Alergie skórne
Co wywołuje alergie skórne?
Skóra jest naturalną zaporą, chroniącą organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Każdego dnia jest ona wystawiona na działanie milionów obcych substancji, tj. alergenów, zanieczyszczeń i substancji drażniących, które zmuszają ją do samoobrony.
Alergie skórne
Jak łagodzić objawy alergii skórnych?
Reakcja alergiczna ma miejsce w przypadku nadwrażliwości organizmu na konkretną substancję lub alergen. Alergeny działają jak antygeny, na które układ odpornościowy reaguje wytwarzaniem przeciwciał. Połączenie antygenu i przeciwciał wywołuje objawy reakcji alergicznej.
Podrażnienia skóry
Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?
Stan zapalny często towarzyszy gojeniu i regeneracji uszkodzonych tkanek. Wysypka i swędzenie to przejawy procesu regeneracji skóry i odbudowy naturalnej bariery chroniącej organizm przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.