Porady dotyczące
zdrowia skóry
Poznaj potrzeby swojej skóry
Skóra jest pierwszą linią obrony organizmu, często wystawioną na działanie potencjalnych agresorów i szkodliwych czynników środowiskowych. Dowiedz się, co może powodować wystąpienie reakcji skórnych takich jak alergie lub podrażnienia, a także jak im zapobiegać i leczyć ich niepożądane objawy.
Dowiedz się,
jak dbać o zdrowie skóry
Ukąszenia komarów i innych owadów
Ukąszenia owadów mogą wywołać nieprzyjemne objawy i niekiedy być bardzo uciążliwe. Dlatego warto dowiedzieć się, dlaczego owady kąsają i co dokładnie przyciąga do nas komary.
Ukąszenia owadów są na ogół nieszkodliwe, a ich objawy ustępują w ciągu kilku dni. Mimo to mogą być bardzo uciążliwe! Warto zrozumieć, dlaczego owady takie jak osy, pszczoły i szerszenie kąsają, jak na ukąszenia reaguje nasz organizm, co dokładnie przyciąga do nas komary, a także dowiedzieć się, jak złagodzić symptomy ugryzienia lub ukąszenia.
Czy wiesz, że...?
Ukąszenia i użądlenia owadów są irytujące, mogą wywoływać swędzenie lub podrażnienie skóry, ale z reguły nie są groźne dla zdrowia, a nieprzyjemne symptomy ustępują w ciągu kilku dni.
Przyciąganie fizyczne
Komary przyciąga do ludzkiego ciała wydzielane przez nie ciepło i zapach, a także dwutlenek węgla, który wydychamy. Jeżeli ukąszenie wydaje się niepokojące, należy skonsultować się z lekarzem.
Niegroźne?
Ukąszenia komarów i innych owadów są z reguły niegroźne i ustępują samoistnie.
Drapanie
Postaraj się nie drapać ukąszonego miejsca, ponieważ w ten sposób zwiększasz ryzyko podrażnienia.
Dowiedz się więcej!
Ukąszenia komarów i innych owadów
Komary i ukąszenia komarów
Komary należą do najbardziej dokuczliwych kąsających owadów. Rzadko zauważamy samo ukąszenie, ale jego konsekwencje (swędzenie i podrażnienie skóry) są bardzo uciążliwe.
Ukąszenia komarów i innych owadów
Co się dzieje w skórze po ukąszeniu komara?
Wytwarzana po ugryzieniu przez komara histamina powoduje zmiany skórne związane z gojeniem się ran, podrażnieniem lub reakcją alergiczną.
Ukąszenia komarów i innych owadów
Ukąszenia i użądlenia owadów
Nie sposób siedzieć w domu, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie. Dowiedz się, jak nie pozwolić komarom i innym owadom zepsuć Ci dnia spędzonego na łonie natury.
Ukąszenia komarów i innych owadów
Jak postępować w przypadku ukąszeń i użądleń owadów?
Swędzące, wypukłe zmiany skórne powodowane ukąszeniami i użądleniami owadów mogą być bardzo uciążliwe. Są jednak odpowiedzią naszego organizmu na działanie substancji chemicznych wstrzykniętych przez owada.
Ukąszenia komarów i innych owadów
Jak zapobiegać ukąszeniom owadów
Zapobieganie ukąszeniom owadów nie wymaga stosowania środków chemicznych.
Podrażnienia skóry
Swędzenie skóry może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym emocjami, np. silnym stresem, i czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie. Co wywołuje swędzenie skóry?
Swędzenie skóry może być wywołane różnymi czynnikami, takie jak reakcja alergiczna na sierść psa lub wełniany sweter. Jednak czasami ustalenie przyczyny swędzenia może być dużo trudniejsze. Dowiedz się, jakie czynniki mogą wywołać swędzenie skóry i w jaki sposób je złagodzić.
Czy wiesz, że...?
Oprócz czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie, swędzenie skóry może być wywołane stresem lub wyczerpaniem fizycznym.
Samoobrona
Podczas reakcji alergicznej nasz organizm broni się uwalniając histaminę.
Działanie histaminy
Histamina pełni ważną rolę w procesach obronnych naszego organizmu, jednak może również wywoływać stan zapalny i podrażnienie skóry, wysypkę, świąd i obrzęk.
Ulga dla swędzącej skóry
Leki przeciwhistaminowe pomagają złagodzić objawy związane z reakcjami alergicznymi wywołanymi podrażnieniem skóry i ukąszeniami owadów.
Dowiedz się więcej!
Podrażnienia skóry
Przyczyny swędzenia skóry
Swędzenie skóry jest uciążliwe, ale podobnie jak ból, może być sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny swędzenia.
Podrażnienia skóry
Dlaczego Twoja skóra swędzi podczas gojenia?
Stan zapalny często towarzyszy gojeniu i regeneracji uszkodzonych tkanek. Wysypka i swędzenie to przejawy procesu regeneracji skóry i odbudowy naturalnej bariery chroniącej organizm przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.
Słońce a Twoja skóra
Słońce może sprawiać nam ogromną radość. Warto dowiedzieć się, jakie ryzyko niesie nadmierna ekspozycja naszego ciała na działanie promieni słonecznych i jak cieszyć się słońcem odpowiedzialnie.
Oparzenia słoneczne potrafią zepsuć nam nawet najlepsze wakacje. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie, świąd, obrzęk, zaczerwienienie i pęcherze. Warto wiedzieć, jak złagodzić świąd związany z oparzeniami słonecznymi i zadbać o zdrowie swojej skóry w dłuższej perspektywie.
Czy wiesz, że...?
Słońce pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia i stymuluje wytwarzanie witaminy D przez organizm.
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne
Oparzenia słoneczne są powodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV), które jest szkodliwe dla skóry.
Środki ostrożności
Oparzeń słonecznych można jednak uniknąć! Wystarczy ograniczyć czas ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, zadbać o odpowiednią odzież i stosować ochronę przeciwsłoneczną.
Swędzenie wywołane oparzeniami słonecznymi
Preparaty przeciwhistaminowe pomagają złagodzić objawy świądu wywołanego oparzeniami powierzchownymi i słonecznymi.
Dowiedz się więcej!
Słońce a skóra
Słońce a Twoja skóra
Dla wielu osób słoneczny dzień jest prawdziwym świętem! Słońce pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Sprzyja wytwarzaniu witaminy D, niezbędnej dla rozwoju kości. Pomimo wielu zalet, przebywanie na słońcu stwarza również pewne zagrożenia dla zdrowia skóry.
Słońce a skóra
Ochrona skóry przed promieniowaniem UV
Poznaj zagrożenia związane z działaniem promieniowania UV i dowiedz się, jak chronić przed nimi skórę.
Alergie skórne
Alergie skórne powstają na skutek działania różnych alergenów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Dowiedz się, jak zidentyfikować przyczyny alergii skórnych i podrażnień.
Alergeny i potencjalne czynniki wywołujące reakcje alergiczne otaczają nas wszędzie. Niektóre z nich są naturalne (np. pyłki, kurz, sierść zwierząt), ale za wiele alergii skórnych odpowiadają przedmioty wytworzone przez człowieka, np. zawierające nikiel. Oto kilka porad, które pomogą Ci rozpoznać objawy alergii, zidentyfikować przyczynę i skutecznie ukoić swędzenie.
Czy wiesz, że...?
Wielu osobom alergie skórne kojarzą się z alergenami naturalnymi, podczas gdy mogą one być wywołane także przez produkty wytworzone przez człowieka.
Alergeny są wszędzie
Alergeny pochodzą ze źródeł naturalnych, ale także z przedmiotów wytworzonych przez człowieka, które wszędzie nas otaczają.
Reakcje alergiczne
Alergeny mogą wywoływać reakcje alergiczne, które prowadzą do nieprzyjemnych objawów, takich jak świąd i podrażnienia skóry.
Jak sprawdzić, na co jest się uczulonym?
Aby dowiedzieć się, na co jesteś uczulony, możesz zapisywać w specjalnym dzienniczku reakcje swojej skóry na różne substancje lub przeprowadzić testy na alergię.
Dowiedz się więcej!
Alergie skórne
Co wywołuje alergie skórne?
Skóra jest naturalną zaporą, chroniącą organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Każdego dnia jest ona wystawiona na działanie milionów obcych substancji, tj. alergenów, zanieczyszczeń i substancji drażniących, które zmuszają ją do samoobrony.
Alergie skórne
Jak łagodzić objawy alergii skórnych?
Reakcja alergiczna pojawia się, gdy organizm człowieka reaguje nadwrażliwością na konkretną substancję lub alergen. Alergeny działają jak antygeny, na które układ odpornościowy reaguje wytwarzaniem przeciwciał. Połączenie antygenu i przeciwciał wywołuje objawy reakcji alergicznej.
Alergie skórne
Alergie skórne u dzieci
Skóra dziecka jest cieńsza, a przez to w naturalny sposób bardziej narażona na działanie alergenów, niż skóra dorosłych. Dowiedz się, jak zidentyfikować przyczyny alergii u dziecka.
Zdrowie skóry
Zdrowa skóra jest bardziej odporna na działanie słońca, podrażnienia i uszkodzenia fizyczne.
Skóra składa się z milionów komórek i jest największym organem ludzkiego organizmu. Trzeba jej zapewnić składniki odżywcze i odpowiednio ją nawilżać. Kiedy skóra jest odwodniona lub słabo odżywiona, obniża się jej zdolność ochrony przed alergenami. Staje się bardziej podatna na podrażnienia, zapalenia, zakażenia i uszkodzenia wynikające z warunków atmosferycznych (wiatr, słońce, zimne lub suche powietrze). Dowiedz się, jak różne czynniki wpływają na wygląd skóry.
Czy wiesz, że...?
Sucha skóra stanowi mniej skuteczną zaporę, przez którą łatwiej przenikają alergeny i substancje drażniące.
Środowisko
Wiatr, ogrzewanie i klimatyzacja wpływają na zdrowie skóry.
Nawilżanie
Sucha skóra jest mniej odporna na działanie alergenów i czynników drażniących.
Odżywianie
Urozmaicona, pełnowartościowa i bogata w witaminy dieta pomaga zachować zdrowy wygląd skóry.
Dowiedz się więcej!
Zdrowie skóry
Stan skóry to odzwierciedlenie naszego ogólnego stanu zdrowia
Może znasz powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy – skóra natomiast, odzwierciedla ogólny stan naszego zdrowia.
Zdrowie skóry
Łagodzenie wpływu stresu na skórę
Stres może wywoływać negatywne reakcje skóry. Dowiedz się, w jaki sposób stres może wpływać na skórę i jak zminimalizować jego efekty.
Zdrowie skóry
Wpływ zimy na skórę
Zima i typowe dla niej warunki pogodowe sprzyjają podrażnieniu i swędzeniu skóry, a nawet egzemie. Dowiedz się, z czym związane są te symptomy.